Ellarslie Open 32

Posted on Jun 8, 2015

 

Derek Jecxz, Late Autumn Dawn, Photograph, Best in Show Overall

Derek Jecxz, Late Autumn Dawn, Photograph, Best in Show Overall

 

Ellarslie Open 32
Juried Exhibit
On Display
May 9, 2015 – June 28, 2015

 

 

Robert Sakson, Locomotive, Watercolor, Best in Show -- Watercolor

Robert Sakson, Locomotive, Watercolor, Best in Show — Watercolor

 

The Trenton Museum Society is pleased to announce the works accepted for the 32nd annual Ellarslie Open juried exhibit.

This year 225 artists from the tri-state area submitted 423 works for judging by juror Stacy Smith of the Zimmerli Museum at Rutgers University.  140 pieces of art, wide-ranging in media, were selected for the show.

Congratulations to the artists whose works were selected for the exhibit and thanks to all who submitted entries.

Awards and prizes were distributed on Friday evening, May 8. In addition, four works were purchased by the Trenton Museum Society to be added to the Society’s collection.

Read Janet Purcell’s laudatory review here.

Awards and Prizes

Derek Jecxz, Late Autumn Dawn, Douglas H. Palmer Award for Excellence for Best in Show Overall

James Bassett-Cann, Sailing Lessons, Ben Whitmire Purchase Award

Sue Chiu, It’s a Bottle, It’s a Peasant’s Rain Gear, TMS Purchase Award

Jeanne Chesterton, B’Oiled Eggs, TMS Purchase Award

Mary Yess, American Versailles: Roebling 4, TMS Purchase Award

Libby Ramage, Richard, C&C Award for Best in Show – Drawing

Maxine King, Gallery Scene, Jerry’s Artarama Award for Runner Up – Drawing

Deborah Pey, Red Circles, for Honorable Mention – Drawing

Mary Yess, American Versailles: Roebling 12, B&B Award for Best in Show – Mixed Media

Beth Gross, Stella’s Catch, Utrecht/Blick Award for Runner Up – Mixed Media

Barbara Bleicher Atwood, Aggregation, for Honorable Mention – Mixed Media

Jeffrey Filbert, Yoli, David C. Chiacchio Award for Best in Show – Painting

Dallas Piotrowski, Lotus I, Director’s Award for Runner Up – Painting

Jas Szygiel, Creek Runs Through, Utrecht/Blick Award for Honorable Mention – Painting

RJT Haynes, Turning Point, Trisha Vergis Gallery Award for Best in Show – Pastel

Robert McBride, Cattails, 28 East Gallery Award for Runner Up – Pastel

Derek Jecxz, Late Autumn Dawn, TMS President’s Award for Best in Show – Photography

George Olexa, Jr., In Waiting Spring, Shoppe 202 for Runner Up – Photography

Richard Speedy, Guzzler #14, for Honorable Mention – Photography

Abelardo Montano, Iguana Ranas, TMS Award for Best in Show – Printmaking

Kathleen Liao, Awakening, TrenTypo Award for Runner Up – Printmaking

David Cann, Sketch 16, Frank Weeden Award for Sculpture for Best in Show

Consie Bassett, Edith, Jerry’s Artarama for Runner Up – Sculpture

Mack Pettegrow, Tripod, for Honorable Mention – Sculpture

Robert Sakson, Locomotive, T. Anthony Pollner Van Gogh Award for Best in Show – Watercolor

Shiyam Singh Maharjan, Night Market, Artful Deposit for Runner Up – Watercolor

Nicola Dalbenzio, Center City II, Utrecht/Blick Award for Honorable Mention – Watercolor

 

Last First Title
Adriance Jane G. Predella of Lilies
Atwood Barbara Bleicher Aggregation
Barish Bob Sunflower Patch
Bassett Consie Edith
Bassett Consie Move #1 Polynymnia
Bassett-Cann James Sailing Lessons
Beck Robert Sternman
Bentley Nancy Emerging
Berlin Ronald Running Ostrich
Bitter Mechtild 2 Aqua Towers
Bitter Mechtild Dream Box
Boekelmann Mic Inner Sanctuary
Bosse Christopher One Bavarian Night
Bosse Myhanh T. Frenchtown Style
Bosse Myhanh T. Lounge
Cann David Sketch #16 ‘Eight Radii”
Cann David Sketch#12 “Horizontal”
Carney Sean Ellarslie Mansion
Chesar Tom Edge of Town – Lambertville
Chesterton Jeanne B’Oiled Eggs
Chesterton Jeanne Silver Song Bird
Chestnut Larry Jug with Apples and Grapes
Chestnut Larry Winter in the Assunpink
Chiu Sue It’s a Bottle, It’s Peasant’s Rain Gear
Chiu Sue Still Life
Dalbenzio Nicola Center City 2
Davis Susanne Pitak Rites of Spring
DeBaecke Maggi Boat of Pestles
DeFalco Richard Gather the fragments and hold them tight/for time will come to steal them
Dierks Connie Assateague Marsh
Dierks Connie Winter Birches
Donnelly Joanne California Dreamin’
Egan Renee Solebury Winter
Fesmire Norman Strawberry Street Overpass, Trenton
Filbert Jeffrey Yoli
Gerster Richard Organic Emergence
Glucksberg Trudy Moonrise over Manset
Goodman Lionel Steichen on Stieglitz
Gross Beth Stella’s Catch
Guenste Linda Floating Forest I (Diptych)
Gyurcsak Joseph Chinatown
Gyurcsak Joseph Dinner for Two
Haynes R.J.T. Turning Point
Heim Rose Earth Forms II
Heim Rose Earth Forms III
Hirvonen Elisa Eros
Hirvonen Elisa Phosphorescence – Dark Cloud
Hoffenberg Ann S. Camouflage, Large-tailed Nightjar
Hoffman Lynne I. Earthrise Over the Moon
Hoffman Richard Down Broad Street
Hoffman Richard Late Fall at Kirby’s Mill
Inderbitzin Joyce M. The Gathering
Iwaniec Katarzyna Sunflowers
Jecxz Derek Late Autumn Dawn
Jecxz Derek Three Quiet Trees
John Latha Paddy Field
Justin Bob Suspension
Kazimierczyk Joe Mt. Airy Sunset
Kazimierczyk Joe Woodfern Winter
Kendikian-Sarkessian Monique Where Your Glory Dwells 8 – Asian Pear Tree
King Maxine Gallery Scene
Kott Susan Incomplete
Kukla Rosario Black Flowers
Kumar Renee Halcyon Days
Larson Neil Mystery Ride
Leck Mary Allessio Indian Pipe
Lennox Richard Grounds Keepers
Liao Kathleen Awakening
Lowe Robert Maine Rocks
Ludmer Jenny Chama River Valley
MacKinnon Christopher Chutes and Ladders
Magdziak Stephanie Emmy Noether
Maharjan Shyam Singh Night Market
Martzloff Catherine Eternal Garden of Peonies
Mathis Raymond Five-Six
McBride Robert Cattails – Anker Park
McBride Robert Path to Cavendish Beach
Merrill Nancy Bellweather
Miccio Marge Fall — Spruce Head Maine
Miccio Marge Mesanko’s Insurance
Michael Meg A Walk in the Snow
Milgram Arlene Gale Dream State
Moloney Susan Bird Lady
Moloney Susan Dog/Faced Man
Montano Abelardo Iguanas Ranas
Moonan Florence Let Loose
Moonan Florence LP1304 I Wanna Be Around. . .
Moonan Florence LP1308 Moonglow
Mordetsky Paul Genesis
Morgan Sandra Floating Pieces
Nawrot Halina Another Birthday
Nawrot Halina Kate and Her Figurines
O’Connor Ann She Lives Among the Stars
O’Neill John Coryell
Oberman Elizabeth Hats for Sale
Olexa Jr. George Waiting Spring
Orban David The Work Party: Linseed Oil
Overton Santford In the Valley of Ten Peaks
Parsells Lori Woman in Fur
Pettegrow Mark Tripod
Pey Deborah Red Circles
Piotrowski Dallas Lotus I
Pisacreta Debra In the Garden
Proniewski Pat Morning – Sayen Park
Ramage Libby Richard
Reinard Roy Delaware River Reflections
Roesinger Cindy Honey Hollow
Rosenthal Judith 3 Birds
Rosenthal Judith Floral Tea for Two
Rubino Patricia Cook Reflections
Sakson Robert Locomotive
Schneider Christa Shadow
Schneider Christa Stones I
Schreiber Mark Ava
Schultz Eric Blue Grumble
Sernoff Abby Flying Home
Sernoff Abby Swimming Home
Shill Nancy Musical Note
Shore Maxine Summer by the Lake
Silver Arthur Lava
Slavin John 56 Chevy, Bonneville
Speedy Richard Guzzler #14
Sprout Aurell Barnyard
Sprout Aurell Galaxy
St.Onge Pia Timid Spring
Stefane Anne Storefront
Stephens Leslie Ross Hoffman’s Crossing
Strassberg Susan My Inheritance
Straus Larry Ocean Grove
Svibilsky Igor 3000m Closer to Heaven
Svibilsky Igor Mirage
Szygiel Jas The Creek Runs Through
Terry Karen Lagoon
Veden Ellen Mapleton Road Bridge
Viera Charles David Fossil of Extinct Animals
Vovsi Samuel Sycamores on Black
Weitzenfeld Julian Shark-Pod
Wiley Phoebe Temple Green
Yess Mary American Versailles: Roebling 12
Yess Mary American Versailles: Roebling 4
Zeller Ewa Passing Time
Selected Works

Abelardo Montano, Iguanas Ranas, Print, Best in Show — Printmaking

Robert McBride, Cattails - Anker Park, Pastel

Robert McBride, Cattails – Anker Park, Pastel Runner Up — Pastel

George Olexa, Jr, In Waiting Spring, Photograph, Runner-Up — Photography

Mary Yess, American Versailles: Roebling 12, Mixed Media

Mary Yess, American Versailles: Roebling 12, Mixed Media, Trenton Museum Society Purchase

Kathleen Liao, Awakening, Print, Runner Up — Printmaking

Tom Chesar, Edge of Town - Lambertville, Acrylic

Tom Chesar, Edge of Town – Lambertville, Acrylic

Abby Sernoff, Flying Home, Mixed Media Collage

Abby Sernoff, Flying Home, Mixed Media Collage

Dallas Piotrowski, Lotus I, Director’s Award for Runner Up – Painting

Sean Carney, Ellarslie, Stain on Wood

Sean Carney, Ellarslie, Stain on Wood

Sue Chiu, It's a Bottle, It's a Peasant's Rain Gear, Clay

Sue Chiu, It’s a Bottle, It’s a Peasant’s Rain Gear, Clay, Trenton Museum Society Purchase

Jeanne Chesterton, B'Oiled Eggs, Oil

Jeanne Chesterton, B’Oiled Eggs, Oil, Trenton Museum Society Purchase

Igor Svibilsky, Mirage, Photography

Igor Svibilsky, Mirage, Photography

Robert Lowe, Maine Rocks, Oil

Robert Lowe, Maine Rocks, Oil

David Cann, Sketch #16, Eight Radii, Forged and Fabricated Steel

David Cann, Sketch #16, Eight Radii, Forged and Fabricated Steel, Frank Weeden Award for Best in Show — Sculpture

 

CALENDAR

Gallery talk about exhibition

Sunday, June 14, 2015, 2 pm
Award winners will be invited to discuss their work with the public

Exhibition closes

Pick up of artwork with receipt:

Sunday, June 28, 2015, at close of show 4 – 6 pm only Monday-Thursday, June 29 – July 2, 2015, 11am-3pm